Beynimizin Dostları


0

Başımıza gelebilecek bazı sağlık sorunlarını önlemek bizi elimizde…

İyiyip, içtiklerimize birazcık dikkat edersek, onları hastalıkları hızlandıran birer zehir olmaktan ziyade, tedavi edici bir ilaca dönüştürebiliriz:)

Çünkü yiyip içtiğimiz her şey vücudumuzdaki her hücreyi, her dokuyu, her organımızı etkiliyor. Bunların başında da elbetteki beynimiz geliyor.

Sık sık yapılan bilimsel araştırmalar bazı besinlerin beynimizin, hatta sinir sistemimizin fonksiyonlarını etkilediğini ortaya koyuyor.

Bu tarz haberleri her gün, hemen hemen her yerde okuyoruz, bildiğimizi zannediyoruz, ama uygulamaya gelince unutuyoruz:(

Aslında o kadar da zor değildir bunu yapmak…

Mesela sabah kahvaltısında her gün yediğimiz omletlerin yerine yumurtalı ıspanak yiyebiliriz. Kuruyemiş keyfimizi yarım fincan kadar ayçiçeği veya kabak çekirdeği ile yaparsak beynimiz çok memnun olacaktır.

Bir iki ceviz veya birkaç fındık ise beynimizi havalara uçuracaktır:)

Balık, semizotu, pancar, lahana daha sık tüketirsek; muz, böğürtlen. kızılcık gibi meyvelerle de flört etmeye başlarsak beynimiz bize minnetar kalacaktır.

Bol su, 2-3 fincan çayın yanında bir de Türk kahvesi ikramiye:)

Akşamları yatmadan önce bir kase yoğurdun içine bir kaşık keten tohumu ve bir çay kaşığı zerdeçal ekleyip yersek ; beynimiz biz uyurken yeni, sağlıklı ve mutlu bir güne bizi seve seve  hazırlayacaktır…

E, biz de sabah gülümseyerek kalkıp, bol hareket edip, biraz egzersiz yaparsak ve güzel şeyler düşünerek, huzura odaklı bir gün geçirirsek beynimizle muhteşem bir işbirliği yapmış oluruz:)

Ve elbetteki bu işbirliğinden biz karlı çıkarız:) 🙂 🙂

 


Like it? Share with your friends!

0
Meliha Doğu

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir