Dostoevski Beyoğlu’na Geliyor


0

Türk Rus Kültür Vakfı’nın organize ettiği ”Rus Kültürü Festivali’nin ilki 15-30 Nisan tarihleri arasında Beyoğlu’ndaki İmam Adnan Sokak’ta gerçekleştirilecek.

Rus dansları, Rus Sineması günleri, sempozyumlar, tiyatro, opera gibi etkinliklerin olacağı festivalin en ilginç gösterisiyse, Dostoevski’nin roman kahramanlarının dönem kıyafetleriyle yapacakları defile ve dans gösterisi olacak.

Rus kültürü ve sanatını en iyi örnekleriyle Türkiye’de tanıtmak, Türk Ve Rus toplumları arasındaki dostluk ilişkilerini güçlendirmek amacıyla gerçekleştirilecek olan festival, sadece sokak defilesiyle de sınırlı olmayacak.

Dünyaca ünlü Rus Dans Topluluğu Igor Moiseyev’in dans gösterisiyle başlayacak etkinlikler kapsamında, Ünlü Rus yönetmenlerinden Vladimir Menşov, Karen Şahnazarov, Govoruhin’in katılacağı Rus Sineması günleri gibi birçok etkinlik sergilenecek.

Festivalin kapanışı ise operanın usta ismi Hakan Aysev, Rusya’nın pek çok ödül sahibi genç yıldızı Evgeniya Dushina; Türkiye’yi yurtdışında başarıyla temsil eden Asude Karayavuz ve Moskova Çaykovski Devlet Tiyatrosu’nun başarılı sanatçısı Nikolay Efremov’un Rusça ve Türkçe seslendireceği eserlerle son bulacak.

SOKAKTA   MATRUŞKA   BOYAMA    UYGULAMASI

Taksim, İmam Adnan Sokak’ta, Rus el sanatları panayırı da gerçekleştirilecek. Sokağın tamamı kapatılarak, Rus motifleriye süslenecek.

12 çadır ve bir podyumun yer alacağı sokakta matruşka boyama gibi sanatlar uygulamalı olarak gösterilecek.

Yasnaya Polyana Müzesi ve St. petersburg Dostoyevski Müzesi de birer çadırda sunumlar yapacak.


Like it? Share with your friends!

0
Meliha Doğu

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir