Mona Lisa’nın sırrı


0

Leonardo Da Vinci’nin ”Mona Lisa” tablosunun sırrı asırlardır çözülmeye çalışılıyor…

Binlerce hikaye yazıldı, çizildi ve uyduruldu 🙂

Her yıl Louvre Müzesi’nde milyonlarca ziyaretçi çeken bu tablo, betimlenen kadının yüzündeki  gizemli gülümseyişle ünlüdür.

1503-1506 yılında yapıldığı düşünülen bu tablonun esin perisi kimliği açıklanmak üzere galiba 🙂

10 gün önce Floransa’da açılan bir mezarda bulunan kemiklerin bu sırrın çözülmesinde katkıda bulunabileceği iddia edildi.

Karısı Lisa Gherardini’nin 16 yüzyıl başlarında Leonardo’ya poz verdiği sanılan Floransalı ipek tüccarı Francesco Del Giocondo’ya ait bir kilise mezarından çıkarılan kemiklere DNA testi yapılacakmış.

İtalya’nın Tarihsel Ve Kültürel Mirası Koruma Ulusal Komitesi’nin başında bulunan yazar ve araştırmacı Silvano Vinceti’ye göre araştırma başarıyla sonuçlanırsa, bütün dünyadaki sanat tarihçileri ve sanatseverleri meşgul eden üç sorunun yanıtı bulunacakmış…

”Mona Lisa tablosunun modeli Lisa Gherardini midi? Yoksa bazılarının ileri sürdüğü gibi başka bir model mi söz konusuydu? Yoksa Mona Lisa ressamın hayalinden yarattığı bir resim miydi?

Ben nedense Leonardı Da Vinci’nin bu tabloyu yaparken kendini bir kadın olarak hayal edip, çizdiğini düşünüyorum. Çünkü tabloya her baktığımda o gizemli gülüş, bana bunu fısıldıyor 🙂 🙂 🙂

 


Like it? Share with your friends!

0
Meliha Doğu

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir