Tiyatrocular hep çocuk kalır


0

Kasım ayında Muammer Karaca Tiyatrosu’nun kapısına konulan muhalif sanatçı Genco Erkal, ”Siz beni attınız, ama yok edemezsiniz. Ben oyunlarımı her gün başka yerde oynarım, tiyatromu yaparım…” demişti.

Dediğini de yaptı. İstanbul’da ve İstanbul dışında dur durak bilmeden tiyatro aşkının peşinden gitti, o aşkı sevenlerine bulaştırmaya çalıtı 🙂

Şimdi ise o aşk onu yepyeni bir maceraya sürüklüyor ve bu maceraya bizi de ortak etmek istiyor.

Eminönü’nde, 18 yüzyıldan büyük dedesinden kalma bir hanı açık hava tiyatrosu yapmak için kolları sıvamış.

Kendi imkanlarıyla düzenlemeleri yapmaya çalışan sanatçı, çok heyecanlı olduğunu da gizlemiyor.

”Tiyatrocular kaç yaşına gelirse gelsin, hep çocuktur zaten…” diyor.

Bu açık hava tiyatrosunun ilk oyunu da ”Yaşamaya Dair- Bursa Cezaevi Mektupları” olacakmış ve Nazım Hikmet’in Bursa Cezaevi’ndeki anılarını, sürgün yıllarını, ölümüne kadar uzanan süreci anlatacakmış.

”Bu oyunu en başta hapisteki gazeteciler ve yine hapisteki çok değerli birçok insan için yapıyoruz. Hapishanelerimiz her zaman muhaliflerin susturulduğu yer olmuştur. Hapishaneden geçmemiş büyük sanatçımız yoktur diyebiliriz 🙂 Bizim işimiz güzellikler yaratmak, insanlara moral, yaşama ve mücadele etme gücü verebilmek, onları ayakta tutabilmek. Başka ne yapabilir ki sanatçı?” diyor.

İlk oyun 16 Mayıs’ta sergilenecek ve oyunda Fazıl Say, Zülfü Livaneli, Cem Karaca, Nadir Göktürk ve Timur Selçuk’un şarkıları eşlik edecek.

O şarkılara eşlik etmek, açık havada şiir ve müzik şölenine katılmak isterseniz Ali Paşa Han’ın kapıları size açık olacaktır 🙂 🙂 🙂


Like it? Share with your friends!

0
Meliha Doğu

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir