Kötü tohumlar


0

Bir Japon beyi yaşlanmış ve kara düşüncelere dalmıştı. Eşlerinden hiçbirirsi ona erkek çocuk verememişti, yeğenleri de yerini bırakabileceği niteliklere sahip değildi.

Uzun uzun düşündü ve karar verdi. Köylerini tek tek gezdi, herkese baktı, 50 delikanlı seçti. Bunları evine topladı ve anllattı:

”Benim yerime geçecek kişiyi değişik bir yolla seçmeye karar verdim. Şimdi her birinize birer tohum vereceğim. Evinize gidip bu tohumu ekeceksiniz. Bir yıl sonra da tam bugün, yetiştirdiğiniz bitkiyi alıp, buraya getireceksiniz. Ben onlara bakacağım ve yerime geçecek kişiyi seçeceğim”.

Gençler hem sevinç hem kuşku içinde evlerine döndü. Ailelerinin yardımıyla tohumları ektiler.

Aralarından biri, Ling adında bir genç, dul annesiyle birlikte yaşıyordu. O da annesinin yardımıyla tuhumu ekti. Aradan günler geçti, hiçbir şey çıkmadı. Tohumunda hiç bir kıpırtı olmamıştı. Yerini değiştirdi, bir daha değiştirdi, bir daha değiştirdi…

Bu arada da çevredeki gençlerin konuşmalarını duyuyor, morali iyice bozuluyordu. Kimisi tohumdan ağaca yakın bir bitki yükseldiğini söylüyor, kimisi harika çiçekler açtığını anlatıyordu.

Ling annesi ne kadar uğraştılarsa da hiçbir sonuç alamadılar. Sonunda Ling dayanamadı, ”Anne ya, başka bir tuhum alıp onunla denesek” dedi. Annesi karşı çıktı, yalanla gelen ikbalin, yalancı ikbal olduğunu ve çok kolay gideceğini söyledi.

Ling bu sözle ikna oldu. Tohumu son olarak diktiği saksıdaki kımıldamayan toprağa bırakarak uykusuz geceler geçirmeye devam etti.

Sonunda o gün geldi. Elli genç adam ellerine bitkilerle beyin karşısına dizildiler.

Bey hepsine tek tek baktı, sonra Ling’in önünde durdu, ”Nerede seninki” diye sordu.

Ling utançtan kıpkırmızı, ”Burada efendim” dedi, ”elimdeki saksıda bu toprağın altında, ama ben ne yaptıysam başaramadım, böyle kaldı”.

Bey yerine döndü, oturdu ve heyecanla bekleşen gençlere kararını bildirdi.

”Benim yerime geçecek olan bu delikanlıdır” dedi ve eliyle Ling’i gösterdi.

”Çünkü hepinize verdiğim tohumlar kaynatılmıştı, hiçbirinin hiçbir şey verme şansı yoktu. Hepiniz bu tohumları değiştirdiniz, ama bir tek o değiştirmedi ve gelip doğruyu söyledi”.

 


Like it? Share with your friends!

0
Meliha Doğu

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir