Seyir – Piraye Erdoğan


1

”Yaşam bir seyir esasında. Peki, seyir eden misin, seyreden mi? Sen var mısın?” soruların peşinden uzun bir düşünme yolculuğuna çıkaran bir kitap.

Bu tam kapanma döneminde bana en iyi gelen kitaplardan biri 🙂

Yazarın da vurguladığı gibi, ”düşünmek var olabilmekle olur ancak”. Kendi içindeki gerçeğine dönerek, orada var olanlarla yüzleşerek, hatta hesaplaşarak kendini iyileştirmek.

Suçu başkasında aramak, kendini kurban gibi görüp, aynı olayların içinde tepinmek yerine kendi gerçeğine dönüp, dönüşümü başlatmaktır çözüm 🙂 Elbette ki bu dönüşüm, adım adım gerçekleşen ve kişiye özgü bir süreçtir.

Yani dönüşüm tek kişilik bir yolculuktur ve yazarın da dediği gibi, ”Yol tektir. Ya yoldasın ya kayıp! Yola girmek, yola adım atmak bir an’ da olur, her an mümkündür. Yol gerçeği seçmeyi ve her an yeniden seçmeyi içerir. Her gün bir adım, bir adım daha, bir hikayeden daha özgürleşerek, kendine zarar verdiğin her bir düşünceyi, inancı, alışkanlığı daha sorgulayarak, bırakarak, bir adım daha kendine yaklaşarak, bir kez daha tepki değil, etki olmayı seçerek, olumsuz hissettiğin her an yeniden merkeze yani eve gelerek, ilerleyeceğin bir yolda yürümektir.

Yolu yürümektir muhteşem olan, çünkü her adımda gerçeğini, gerçekten yaşamanın benzersizliğini, kıymetini biraz daha idrak edersin. İnanmış olduğun her bir hikayeyi daha bıraktıkça, daha da hafifleyerek yürüyebilmenin keyfini fark edersin.

Adımların dans adımlarına dönüşür giderek. Varoluşun eşsiz senfonisinde hem çalan hem dinleyen, hem de dans eden olabilmenin keyfidir bu. ”Her şey ben” dansında, aslında hep kendi merkezinde döndüğünü ve hep kendi merkezine ilerlediğini fark ediştir. Bir kez buldun mu bu yolu, bir kez gerçekten yürümeye başladın mı, bir kez katıldın mı bu varoluş dansına vazgeçemezsin. Aşk bulmuştur seni, sen aşkı. Her nefeste yeniden, yeniden aşkı solumak ve daha çok aşık olmak için, her an gerçeği seçersin” 🙂

Bu kitapla ilgili uzun uzadıya bir şeyler yazmak, beni en çok etkileyen noktaları veya kendime aldığım notları paylaşmamayı tercih ediyorum. Okumak isteyen herkes okusun ve kendi gerçeğine doğru yola çıkanlara, ‘İyi yolculuklar’ diyorum sadece 🙂


Like it? Share with your friends!

1
Meliha Doğu

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir