Üç balık


0

Aynı gölette üç balık yaşar…

Bu üç balıktan birincisi çok akıllıdır, ikincisi akıllı, üçüncüsü aptaldır. Ancak aynı göletin içinde aralarındaki farklılık herhangi bir sorun yaratmaz, birlikte yaşayıp gitmektedirler.

Bir gün göletin yanına insanlar gelir. Balıkları fark edip hemen avlanmaya karar verir.

Üç balık insanların attığı yemleri yerken insanlar da aralarında konuşmaya, balıkları nasıl avlayacaklarını tartışmaya başlarlar.

Çok akıllı balık bu konuşmaları duyar duymaz yem peşinde koşmayı bırakır, diğerlerine de ”kaçın” diye seslenir ve göleti nehre bağlayan ağza doğru gider.

Çok akıllı balık göletten çıkmış, nehrin güvenli sularına ulaşmışken, akıllı balık insanların konuşmaları üzerine düşünmektedir.

Az sonra o da durumu kavramıştır, nehre açılan ağza doğru ilerler. Ama düşünüp karar alana kadar insanlar göletin nehre açılan ağzını bir ağla kapatmıştır bile.

Akıllı balık korku ve telaş içinde hızla düşünür ve bir çare bulur. Kendisine ölü süsü verir. Biraz sırt üstü, biraz yüz üstü durarak kendini göletin sularına bırakır.

İnsanlardan biri onu görür ve gerçekten ölü olduğunu sanır, alıp nehre fırlatır.

Çok akıllı değil ama akıllı olan balık da çaresizliğe düşecekken bulduğu akıllıca bir yolla insanlardan paçayı kurtarır.

Üçüncü balık ise bütün bu olup bitenlerin ortasında şaşkın şaşkın dolanmaktadır.Çok akıllı balığın gittiğini izlemiştir, akıllı balığın ölü taklidi yapmasını da izlemiştir, ancak kendisi ne yapmalıdır bir türlü karar verememiştir.

O öylece düşünedyrurken, insanların ağı gelir ve aptal balığı yukarı çeker…


Like it? Share with your friends!

0
Meliha Doğu

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir